CategoriesBlog

Ako používať ricínový olej + účinky na vlasy

ricinový olej

Možno nie ste vo svete kozmetiky a starostlivosti o telo nováčikom, ale pravdepodobne nepoznáte všetky zložky, ktoré sa zvyčajne používajú vo výrobkoch na starostlivosť o telo, vlasy a pokožku. Nie je preto na škodu postupne si rozšíriť obzory o nové poznatky, ktoré môžu mať v praxi veľký význam. Dnes sa pozrieme na to, ako a na čo používať ricínový olej.

Máte oslabené riasy, ktoré sa lámu a nadmerne vypadávajú? Hoci ide o nepríjemný problém, môže súvisieť napr. s predlžovaním rias, častým používaním ťažkých umelých rias alebo nedostatočným odlíčením očí. Môžete mať však aj tenké obočie, ktoré sa ešte nezotavilo z vytrhávania.

A potom poznáte aj ďalšie problémy, medzi ktoré môžu patriť viditeľné jazvy a strie na pokožke alebo slabé a rednúce vlasy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú, akoby boli v poslednom ťahu. Našťastie však riešenie môže byť bližšie, než sa na prvý pohľad zdá. Vo všetkých uvedených prípadoch si môžete za svojho spojenca zvoliť ricínový olej.

Čo je to ricínový olej?

Ricínový olej je olej rastlinného pôvodu, ktorý pochádza zo semien ricínu. (Okrasná rastlina pochádzajúca z Afriky.) Má svetložltú farbu a prakticky nemá žiadnu chuť ani vôňu.

Tento druh oleje je díky svým vlastnostem používán v mnoha odvětvích. Setkáme se s ním například v mazivech, hydraulických a brzdových kapalinách, plastech či v nátěrových hmotách. Také se může přidávat do léčiv a parfémů. V některých případech se také může použít jako laxativum. V neposlední řadě pak nachází velké uplatnění i v kosmetice, speciálně v tělové, vlasové a v přípravcích na obočí a řasy.

co je ricinový olej účinky

Najlepšie účinky ricínového oleja

Hoci si starší ľudia možno ešte pamätajú, že ricínový olej sa používal na zápchu, mnohé dnešné oleje sú vhodné len na kozmetické účely a ich vnútorné použitie sa rozhodne neodporúča. Okrem toho sú na trhu aj iné preháňadlá, preto je lepšie nechať tento olej starať sa len o vašu vonkajšiu krásu.

Vlasy

Ricínový olej možno použiť na podporu upraveného vzhľadu vlasov, pretože jeho aplikácia podporuje hydratáciu vlasových vlákien. Vďaka kvalitnej lubrikácii sú vlasy po jeho aplikácii jemné a hladké na dotyk, čo výrazne uľahčuje prácu s nimi. Kvalitná starostlivosť o vlasy potom môže podporiť odolnosť vlákien voči poškodeniu a lámavosti, vďaka čomu vaše vlasy skôr narastú do väčšej dĺžky.

Ak sa ricínový olej nanesie na pokožku hlavy vo forme olejovej masky a nechá sa pôsobiť niekoľko minút, je možné podporiť normálny stav pokožky, ktorá je náchylná na tvorbu lupín.

Riasy

Ďalším možným spôsobom použitia ricínového oleja je nanesenie na obočie a riasy. Predpokladá sa, že môže podporiť ich normálny vzhľad a odolnosť. Prípadne môže zmierniť aj problémy s lámavosťou rias. Opäť to súvisí s ich väčšou hydratáciou, vďaka ktorej budú menej náchylné na lámanie.

Ak sa rozhodnete ricínový olej na riasy a obočie vyskúšať, dávajte pozor, aby sa vám nedostal do očí. Vždy ho nanášajte trochu menej a na aplikáciu použite vatovú tyčinku.

účinky ricinového oleje na vlasy
ricínový olej na pleť jazvy

Pleť a jazvy

Ricínový olej obsahuje látky, ktoré pôsobia ako antioxidanty. A keďže starnúca pleť ich potrebuje ako soľ, môže mať pozitívny vplyv na viditeľnosť a prehlbovanie vrások. Okrem toho sa ricínový olej môže používať aj pri akné. V prípade, že si ho nechcete nanášať na celú tvár, namočte doň jeden koniec čistého vatového tampónu a olej naneste len na potrebné miesto.

Môžete si ho vyskúšať aj na:

  • Hydratáciu pokožky
  • Vrecká pod očami (ale olej nanášajte veľmi jemne)
  • Suché pery (ale nie je dobré ho prehĺtať, preto šetrite s jeho množstvom)
  • Pokožka spálená od slnka

Pokiaľ ide o použitie ricínového oleja na jazvy, je dôležité spomenúť, že tento postup má svoje limity. Predovšetkým nie je vhodné očakávať, že ricínový olej nahradí laser alebo iné odborné ošetrenia. V skutočnosti jeho aplikácia môže len čiastočne znížiť viditeľnosť jaziev. Premastenie pokožky môže viesť k podpore jej pružnosti, čo sa aplikáciou jaziev dosahuje. Môže tiež pomôcť zjemniť niektoré drsnejšie oblasti, ktoré môžu jazvu opticky zvýrazniť.

Ako používať ricínový olej na vlasy?

Na úplný začiatok môžete skúsiť naniesť na pokožku hlavy niekoľko kvapiek ricínového oleja, ktorý je vhodný na kozmetické účely, a vmasírovať si ho do dlaní. Masáž by nemala byť agresívna. Rozhodne sa neodporúča pokožku hlavy nadmerne trieť alebo dokonca škriabať. Potom ju nechajte pôsobiť niekoľko minút.

Ricínový olej je možné naniesť aj na stredné dĺžky a končeky, kde ho tiež nechajte chvíľu pôsobiť. Aby mala olejová maska čo najlepší účinok, odporúča sa vlasy zabaliť do staršieho uteráka, pod ktorým sa bude postupne vytvárať teplo. Približne po 20 minútach môžete vlasy dôkladne umyť šampónom a kondicionérom.

V prípade, že sa samotný ricínový olej ukáže ako príliš hustý a zaťaží vaše vlasy, nabudúce ho môžete skúsiť skombinovať s kokosovým, jojobovým alebo iným nosným olejom. Okrem toho je dôležité po každej aplikácii oleja vlasy naozaj dôkladne umyť, aby sa po zaschnutí nemastili (v tomto momente si môžete vlasy umyť dvakrát).

ako používať ricínový olej na vlasy

Ďalšie tipy pre zdravie a krásu vlasov

Hoci je ricínový olej skutočne zaujímavou zložkou starostlivosti, ktorá má všestranné využitie, nezabúdajte na ďalšie kroky starostlivosti, ktoré môžu podporiť upravený vzhľad pokožky, nechtov a vlasov. Súčasťou tohto úsilia môže byť aj dlhodobé používanie vlasového doplnku na prírodnej báze, ktorý obsahuje komplex viacerých látok.

Koža, vlasy a nechty budú vedľa seba v poriadku:

A mnoho ďalších.

Niektoré z týchto látok podporujú normálnu produkciu buniek a dodávajú im energiu potrebnú na fungovanie. Iné pomáhajú chrániť bunky pred predčasným starnutím a poškodením. Ďalšie sú spojené s podporou normálneho stavu červených krviniek, ktoré sú kľúčové pri prenose živín do rôznych častí tela. Spoločne sa teda starajú o to, aby sa vaša krása mohla prejaviť aj zvnútra.

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ricinov%C3%BD_olej – Ricínový olej (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/castor-oil – 4 výhody a použitie ricínového oleja (anglicky)

https://www.healthline.com/health/castor-oil-for-face – Ricínový olej na pleť (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/246163-how-to-use-castor-oil-to-remove-scar-tissue/ – Ricínový olej a jazvy (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/using-castor-oil-for-hair-growth-4172190 – Ricínový olej na vlasy (anglicky)