CategoriesBlog

Ako zachrániť zničené a poškodené vlasy? 5 tipov

zničené vlasy

Zničené a suché vlasy, ktoré vyzerajú ako bez života, má v súčasnosti veľké percento žien. Zatiaľ čo niektoré svoj stav príliš neriešia, iné sa snažia prísť na to, ako im vdýchnuť nový život. V prípade, že vám zdravie a vzhľad vašich kaderí nie sú ľahostajné, v tomto článku sa pozrieme na všetko, čo by im mohlo pomôcť.

Ako rozpoznať poškodené vlasy je celkom zásadné, pretože vďaka tomu sa môžete lepšie orientovať v tom, čo je ešte normálne a čo už nie. Tieto vedomosti sa vám v priebehu života určite zídu, pretože dôvody poškodenia a nadmerného vypadávania vlasov sú rôzne, a tak postihujú (často opakovane) veľké množstvo žien rôzneho veku.

Niekedy sa dokonca stáva, že si poškodenie vlasov ani neuvedomujeme. Môže to byť spôsobené zle nastavenou starostlivosťou alebo nevhodne zvoleným stylingom vlasov, čím vlasová línia nesmierne trpí.

Na úvod si nalejeme pohár čistého vína a povieme vám, že hoci sa vlasy môžu poškodiť veľmi rýchlo (aj v priebehu niekoľkých minút), ich regenerácia trvá dlhšie. Ak však zatnete zuby a zvolíte niekoľko účinných postupov, uvidíte, že pre ich normálne prospievanie (a svoju krásu) urobíte to najlepšie.

Ako môže dôjsť k poškodeniu vlasov? A čo sa s tým dá robiť?

Ako vyzerajú zničené vlasy?

Zničené vlasy najčastejšie vyzerajú ako suchá slama (alebo chemlon). Chýba im hydratácia, môžu byť krepaté a slabé, majú rozštiepené končeky a často sú dokonca spálené. V prípade, že máte dlhšie vlasy, pomerne častým problémom sú aj riedke dĺžky, ktoré naznačujú, že sa vlasy lámu a vypadávajú. Všímajte si aj zvláštny (spálený) zápach a matný vzhľad.

Nedostatočná vnútorná výživa a stres môžu tiež spôsobiť nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré môže hroziť plešinou na hlave a podobne. Preto sa naozaj oplatí zaujímať sa o to, v akom stave sa vaše vlasy nachádzajú a čo ich do tohto nepriaznivého stavu priviedlo.

Čo to spôsobuje?

ako vyzerajú poškodené vlasy po predĺžení

Zničené vlasy po predlžovaní

Kedysi bolo medzi ženami veľmi módne predlžovanie vlasov, ktoré mohlo zahusťovať prirodzené pramene a pridávať vlasom na dĺžke. Lenže nie vždy to funguje, takže môžete skončiť s poškodenými vlasmi, ktoré vyzerajú horšie ako kedykoľvek predtým.

Predlžovanie vlasov môže spôsobiť rednutie vlasov. Okrem toho môžu byť niektoré príčesky pre vaše vlasy príliš ťažké, takže môžu podporovať vypadávanie vlasov. Z tohto dôvodu môžu mať ženy po ich odstránení pocit, že prišli o časť vlasov.

Preto je dôležité neustále kontrolovať, ako vaše vlasy vyzerajú pri korienkoch. Ak sú zrazu redšie, je rozumné zamerať sa na to, aby ste im hneď od začiatku dodali upravenejší vzhľad. Na začiatok je dobré dať predlžovaniu vlasov odpočinok aspoň na 2-4 týždne. V prípade, že sú vaše vlasy v naozaj zlom stave a na hlave máte lysiny, počkajte aspoň niekoľko mesiacov, kým pridáte ďalšie príčesky a začnete nosiť predĺžené vlasy. Prípadne ich nosenie úplne vynechajte.

Zničené vlasy po bielení

Veľkým problémom, ktorý skutočne poškodzuje vlasy, je opakované a drsné bielenie. Rozhodne sa neoplatí zahrávať sa s peroxidom, pretože ak to preženiete, môžete si vlasy spáliť. Alebo môžu úplne vypadnúť. (A potom budete musieť čakať dosť dlho, kým dorastú.)

Odfarbené vlasy sú tiež náchylné na lámanie, trenie končekov, celkové oslabenie a stratu lesku. Agresívne a dlhoročné odfarbovanie tiež často vedie k tomu, že vaše vlasy vyzerajú skôr ako syntetický chemlon.

Zároveň je dôležité dodať, že aj keď si vlasy necháte zosvetliť u kaderníka, nie je to záruka, že vaše vlasy nebudú po zosvetlení poškodené (kvalita kaderníckych služieb sa v jednotlivých salónoch líši).

poškodené vlasy
poškodené vlasy zlá výživa

Nedostatočná vnútorná výživa

S vlasmi a ich stavom je to podobné ako so stavbou domu. Ak má dom dobré základy, nespadne a môže stáť niekoľko desaťročí, ak nie stoviek rokov. Ak si s nimi však nedáte príliš veľa práce, s najväčšou pravdepodobnosťou to dopadne ako v príbehu o troch prasiatkach, kde vlk zvládol niekoľko nedbalo postavených stavieb. Okrem iného skutočne dobrá vnútorná výživa zvyčajne prospieva pokožke, nechtom a celkovému zdraviu organizmu.

Možno budete prekvapení, ale nejde len o to, či každý deň jete rýchle jedlo alebo či máte v strave dostatok bielkovín. Hladovanie a držanie drastických redukčných diét vašim vlasom tiež neprospieva. Takéto správanie môže viesť nielen k poškodeniu vlasov, ale aj k ich nadmernému vypadávaniu. O niečo nižšia hmotnosť za to rozhodne nestojí.

Ako sa starať o poškodené vlasy?

Prírodné doplnky stravy

Prvou voľbou by pre vás mali byť prírodné doplnky stravy, ktoré obsahujú komplex niekoľkých látok, vďaka ktorým sú odolnejšie, lesklejšie a podporujú ich správny rast. Dobrý výrobok spoznáte podľa toho, že okrem bylín obsahuje aj vitamíny, minerály a ďalšie zložky, ako sú antioxidanty.

Zvýšenú pozornosť potom venujte na etikete:

A ďalšie látky vrátane žihľavy dvojdomej, prasličky rolnej, kolagénu, pivovarských kvasníc a ďalších.

ako sa starať o poškodené vlasy
čo na zničené vlasy

Šampón a kondicionér

Keďže vlasy sú náchylné na poškodenie najmä vtedy, keď sú mokré, mali by ste venovať pozornosť aj tomu, čo a ako si umývate. (Vlasom rozhodne neprospieva, ak si ich umývate každý deň.) Počas umývania používajte aj kvalitné prírodné šampóny a kondicionéry bez obsahu sulfátov, ktoré obsahujú komplex vyživujúcich zložiek. Medzi tie dobré patrí kofeín, ktorý podporuje rast vlasov, konope, mäta atď.

Maska na vlasy

Keď začnete pravidelne používať špeciálne masky, môžete vlasom dodať extra hydratáciu a ochranu. (Najlepšie sú tie na báze oleja.) Olejový zábal si robte vždy v deň, keď si plánujete umyť vlasy. Medzi najlepšie oleje, ktoré môžete aplikovať na končeky a dĺžky, patria arganový, olivový a kokosový olej. Rozmarínový olej je zasa skvelý na pokožku hlavy a môžete ho zľahka vmasírovať do pokožky hlavy. Olej nechajte vo vlasoch pôsobiť aspoň 30 minút a potom ich dôkladne umyte, inak budú mastné.

Strihanie

Ak sú vaše vlasy v naozaj žalostnom stave, budete sa musieť zmieriť s tým, že ich treba odborne ostrihať. Týmto však môžete podporiť ich zdravý rast. Okrem iného vďaka tomuto kroku budú vaše fúzy vyzerať oveľa upravenejšie. Preto už neváhajte a zavolajte do najbližšieho kaderníctva.

Ochrana

Nemalo by sa zabúdať na budúcu ochranu vlasov, napríklad pred UV žiarením a nadmerným teplom. Vždy majte doma prípravok, ktorý nanesiete na vlasy pred fénovaním, narovnávaním alebo kulmovaním (ktoré by nemalo byť príliš časté a malo by sa vykonávať pri nižšej teplote). Predávajú sa aj špeciálne spreje na vlasy, ktoré chránia vlasy pred negatívnymi účinkami UV žiarenia, ktoré ich môže poškodiť a vysušiť.