CategoriesBlog

Lámavé vlasy: 4 tipy ako ich zachrániť a vyživiť

lámavé vlasy

Máte pocit, že vždy, keď sa pozriete do zrkadla, vidíte rozstrapatené a kučeravé vlasy, ktoré trčia ako slama? Aj keď vás nechceme strašiť, je pravdepodobné, že bojujete so suchými dĺžkami a končekmi, ktoré môžu prispievať k nadmernému lámaniu. Ako sa môžete tohto problému zbaviť? Ako lámavé vlasy vyživiť? A aké tipy môžete vyskúšať počas každodennej starostlivosti o vlasy, aby ste podporili ich krásu a rast?

Dnešným ideálom sú dlhé, lesklé a jemné vlasy, ktorým nechýba pevnosť a plnosť. V dôsledku rôznych prehreškov sú však konce a dĺžky pomerne často poškodené, čo zanecháva vlasy vo viditeľne zlom stave.

Nemusí to byť len typom vašich vlasov, ktoré sú prirodzene suchšie. Rozštiepené končeky môžete mať aj v dôsledku agresívneho stylingu vlasov, používania nevhodnej kozmetiky (alebo dlhodobého vynechania dôležitého kroku) atď.

Ako to teda ešte nezhoršiť a vlasy rýchlo zachrániť?

Ako rozpoznať suché a lámavé vlasy?

Suché a lámavé vlasy spoznáte podľa toho, že im viditeľne chýba vlhkosť. Jedným z testov môže byť pretiahnutie vlasového vlákna medzi prstami. Ak je pružné a stiahne sa o podstatnú časť svojej pôvodnej dĺžky, je s vašimi vlasmi všetko v poriadku. Ak však vlasy nie sú pružné a ľahko sa lámu, okrem hydratácie môžu vašim vlasom chýbať aj bielkoviny, ktoré sú ich základnou stavebnou jednotkou.

Po vysušení sa môžete pozrieť aj na končeky vlasov. Ak vidíte, že máte veľmi poškodené, polámané a rozstrapkané končeky, vašim vlasom môže opäť chýbať potrebná vlhkosť. Nemali by ste však ignorovať ani pravidelné krepovatenie vlasov.

ako rozpoznať suché a lámavé vlasy príznaky

Rozstrapkané končeky

Rozstrapkané končeky sú problematické nielen preto, že vyzerajú neupravene a vlasy sa oveľa ťažšie rozčesávajú. Hrozí tiež veľké riziko, že sa polámu a poškodenie sa rozšíri do dĺžok. Vlasy sa preto môžu samovoľne skracovať a nedorastú do dĺžky, akú by ste si ideálne želali. Okrem toho sa môžu dĺžky vlasov viditeľne stenčiť, takže vyzerajú neupravene.

Najčastejšie príčiny lámania vlasov

Lámavosť vlasov ovplyvňuje celý rad faktorov, z ktorých niektoré môžeme úplne ovplyvniť.

Medzi najväčšie hriechy v tomto smere patria:

 • Používanie nevhodných šampónov
 • Odfarbovanie a používanie nekvalitných farieb na vlasy
 • Príliš časté umývanie vlasov
 • Nadmerný tepelný styling
 • Suchý vzduch
 • Nedostatok živín
 • Hormonálna nerovnováha
 • Časté nosenie vrkočov, copov atď.
lámavé vlasy príčiny

Ako vyživiť lámavé vlasy?

Nebudeme vás vodiť za nos a povieme vám, že oprava škody nebude trvať päť minút. Ak si však zvolíte správny postup a budete sa o svoje vlasy správne starať na viacerých frontoch, veľmi skoro uvidíte návratnosť svojho úsilia.

Najlepšie vitamíny a bylinky na vlasy

Keďže vlasy potrebujú na svoj rast dobrý základ, zamerajte sa na kvalitu ich vnútornej výživy. V ideálnom prípade by vo vašej strave nemali chýbať dôležité vitamíny, minerály a bylinky, ktoré súvisia s podporou rastu a posilňovaním vlasov.

Patria medzi ne:

 • Praslička roľná
 • Pivovarské kvasnice
 • Žihľava dvojdomá
 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamín E
 • Vitamín C

A mnoho ďalších, vrátane železa, zinku, medi, proteínov a ďalších zložiek, ktoré podporujú rast vlasov, posilňujú vlasy, dodávajú im lesk a pomáhajú bojovať proti predčasnému starnutiu buniek. Mnohé z nich tiež podporujú normálny počet a funkciu červených krviniek, pretože červené krvinky sú zodpovedné za prenos kyslíka a živín do celého tela vrátane vlasov.

ako vyživiť lámavé vlasy
vitamíny a bylinky na lámavé vlasy

Čo ďalšie môže pomôcť?

Okrem agresívneho odfarbovania, farbenia nesprávnymi farbami a ďalších vecí, ktoré pravdepodobne robíte, aj keď by ste nemali (a dúfame, že po prečítaní tohto článku od nich v budúcnosti upustíte), existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako zvýšiť kvalitu a vzhľad svojich vlasov zvonku.

Maska na lámavé vlasy

Súčasťou vašej pravidelnej starostlivosti o vlasy by mala byť maska na vlasy, ktorú používate aspoň raz týždenne. Ak sú vaše vlasy pri korienkoch mastné a v dĺžkach a na koncoch suché, nie je potrebné nanášať masku vyššie ako na uši, kde ju môžete nechať pôsobiť niekoľko minút (pokojne ju môžete nanášať pod uterákom, ktorý vytvára teplo, takže vlasy ľahšie absorbujú ošetrujúce látky). V prípade suchých vlasov môžete masku naniesť až po spánky.

V maske sa snažte nájsť ošetrujúce látky, ktoré chránia vlasy pred poškodením a dodávajú im silu a lesk. Dobrou voľbou je olivový olej, arganový olej, kokosový olej, mandľový olej, vitamín B5, hodváb a podobne.

Šampón na lámavé vlasy

Hoci po čase môžete znížiť frekvenciu umývania, určite sa neoplatí ignorovať používanie kvalitného šampónu, ktorý vlasy jemne čistí, dodáva im potrebné látky a podporuje ich rast. Predovšetkým sa snažte vybrať prírodný šampón bez sulfátov, ktorých prítomnosť nemá pre vlasy žiadnu zásadnú funkciu.

Na etikete šampónu sa snažte nájsť kofeín, šťavu z aloe vera, extrakt zo žihľavy, extrakt z mäty a konope, levanduľu a ďalšie látky, ktoré ich krásne prevonia a jemne ošetria.

Samozrejmosťou by malo byť aj použitie prírodného kondicionéru na vlasy bez sulfátov z rovnakej rady (obsahujúceho aj kofeín, panthenol, kurkumu…), ktorý pripraví vlasy na ďalšie kroky starostlivosti a podporí ich hladké rozčesávanie.

šampón na lámavé vlasy
maska na lámavé vlasy

Čo je teda najdôležitejšie?

Okrem pravidelného používania kvalitných prírodných kondicionérov, šampónov a masiek na vlasy vyskúšajte aj dlhodobé užívanie prírodných doplnkov na podporu rastu vlasov, ktoré obsahujú vyššie uvedené vitamíny a bylinky, ktoré môžu prospievať aj nechtom a pokožke.

V ich zložení sa snažte nájsť ďalšie ošetrujúce látky, medzi ktorými zvyčajne svieti kolagén, MSM, astaxantín, metionín a mnohé ďalšie, ktoré sú tiež spojené s upraveným vzhľadom vlasov, pokožky a nechtov. Keďže uvedené tipy a výživné látky pomáhajú obmedzovať aj vypadávanie vlasov, vaše kadere by mali byť čoskoro vo viditeľne lepšej kondícii.