CategoriesBlog

Čo pomôže na riedke vlasy a aké sú ich príčiny?

řídké vlasy

Veľmi riedke vlasy môžu mať výrazný vplyv na naše sebavedomie. Môže nás však tiež znepokojovať, či sme úplne zdraví. Keďže tento problém sa týka mužov aj žien, v dnešnom článku sa pozrieme na to, aké môžu byť hlavné príčiny vypadávania vlasov a aké metódy možno vyskúšať na ich opätovné zosilnenie.

Či už si to priznáte, alebo sa tejto myšlienke dlho bránite, faktom je, že to, ako vyzeráme, je neustále predmetom hodnotenia a posudzovania. Nejde len o to, či sa za nami tiahne (ne)príjemný telesný zápach a či máme špinu za nechtami, ale aj o vzhľad a kvalitu našej pokožky a vlasov.

Toto hodnotenie druhých nie je vždy spravodlivé, pretože niektorí ľudia si za svoj nie príliš dokonalý vzhľad naozaj môžu sami. Napríklad padanie vlasov, lupiny alebo aknóznu pleť môže do veľkej miery ovplyvniť genetika alebo v horšom prípade choroba.

Práve vlasom venuje väčšina z nás veľkú pozornosť, preto sa nižšie zameriame na to, ako sa elegantne vysporiadať s ich rednutím a nadmerným vypadávaním.

Čo znamenajú riedke vlasy?

Riedke vlasy zvyčajne na prvý pohľad nemajú dostatočnú hustotu a objem. Na niektorých miestach sa dokonca môžu vyskytovať lysiny, ktoré nemusí byť ľahké zakryť. Môže tiež dôjsť k zvýšenému vypadávaniu vlasov, ktoré výrazne presahuje priemernú stratu 50 až 100 vlasov denne.

Príčiny rednutia vlasov

rednutia vlasov príčiny

U žien

Rednutie vlasov u žien často súvisí s neustálym kolísaním hormónov, ktoré je súčasťou reprodukcie. Napríklad obdobie po pôrode, keď ženy často zaznamenávajú masívne vypadávanie vlasov, môže mať negatívny vplyv na kvalitu a hustotu vlasov. Musíme však spomenúť aj menopauzu, počas ktorej dochádza k rýchlej zmene hormonálnej aktivity, ktorá má za následok horšiu kvalitu pokožky a vlasov. V dôsledku menštruácie, ktorá môže byť v niektorých prípadoch veľmi silná, môžu niektoré ženy trpieť aj nedostatkom železa, čo môže viesť k anémii (červené krvinky prenášajú živiny do rôznych častí tela, a tým môžu trpieť napríklad vlasy).

Samozrejme, potom musíme spomenúť aj spoločné faktory, ktoré môžu zohrávať úlohu aj u mužov. Patrí medzi ne napríklad choroba a jej liečba (rakovina…) alebo dlhodobo zvýšená hladina stresu.

U mužov

Muži sú viac ako ženy ohrození androgénnou alopéciou, pri ktorej dochádza k postupnému vypadávaniu a rednutiu vlasov. To môže nakoniec viesť k plešatosti. U mnohých mužov hrá v ich neprospech aj genetika, pretože ak máte v rodine niekoho, kto trpel vypadávaním vlasov a plešatením, je zvýšená pravdepodobnosť, že tento problém budete mať do určitej miery aj vy. V neposlednom rade môžete mať v strave aj príliš veľa vitamínu A alebo nedostatok bielkovín.

Ako zahustiť riedke vlasy?

bylinky a vitamíny na riedke vlasy
ako na riedke vlasy

Bylinky a vitamíny na vlasy

S vlasmi je to podobné ako s domom alebo rastlinami. Aby ste mohli niečo vybudovať, potrebujete dobrý základ. Dom potrebuje pevné ukotvenie v zemi. Rastlina zasa potrebuje dostatok vody a živín, aby mohla zakoreniť a rásť. A rovnako je to aj s vlasmi, ktoré potrebujú stály prísun vitamínov, minerálov, bylín a ďalších látok. Dobrou voľbou budú napríklad výživové doplnky obsahujúce L-cysteín, L-metionín, kolagén, prasličku, vitamíny skupiny B alebo pivovarské kvasnice.

Masáž pokožky hlavy

Aby ste pomohli živinám dostať sa na miesto určenia, neurobíte chybu, ak sa naučíte pravidelne vykonávať jemnú masáž pokožky hlavy. Rozhodne by sa však nemala týkať nechtov, ktoré sa môžu poškriabať, čo môže zvýšiť riziko nežiaducej infekcie. Pred masážou môžete použiť vlasovú vodu, ktorá zabráni vypadávaniu vlasov a podporí ich rast. Masáž opakujte denne po dobu niekoľkých minút.

Dobrá starostlivosť o vlasy

Aby ste predišli zvýšenému vypadávaniu vlasov, ktoré ešte máte na hlave, mali by ste sa o ne naozaj dobre starať. Ženy by napríklad nemali nosiť ťažké príčesky a príliš pevné účesy, ktoré sú obľúbené u niektorých populárnych spevákov. (ktorých štýl sa niektoré ženy snažia napodobniť v každodennom živote.) Taktiež sa snažte obmedziť frekvenciu umývania vlasov počas týždňa, nikdy si vlasy nečešte, keď sú ešte mokré, nepoužívajte drsné chemikálie (farby, odfarbovače…) a nepreháňajte to s tepelným stylingom.

Starostlivosť o zdravie

Ak vám vlasy vypadávajú už dlhší čas a napriek všetkému úsiliu nepoznáte skutočnú príčinu problému, objednajte sa k lekárovi na dôkladnejšiu zdravotnú prehliadku, aby ste mali pokoj. Taktiež sa snažte vyhýbať fajčeniu, pitiu alkoholu, zdravo sa stravujte a snažte sa mať v živote o niečo menej stresu.

čo pomáha pri rednutí vlasov

Účesy pre jemné a riedke vlasy

Aj keď možno túžite po dlhých vlasoch, ak bojujete s rednutím a vypadávaním, nemusí to byť vždy dobrá voľba. Muži aj ženy by si v tejto situácii mali zvoliť kratšie strihy, ktoré nevytvoria výrazný vizuálny kontrast medzi plešatými a zarastajúcimi oblasťami. Takisto sa snažte čo najmenej riskovať s výraznými farbami vlasov a držte sa radšej prirodzených účesov. Poraďte sa s kaderníkom, ako sa správne starať o vlasy, a experimenty s farbami, strihmi a tepelným stylingom si nechajte na neskôr.

Ako teraz postupovať?

Ak vám vypadávajú a rednú vlasy, je nevyhnutné zistiť skutočnú príčinu tohto javu. A to si niekedy môže vyžadovať spoluprácu s lekárom, ktorý môže odhaliť nejaký skrytý zdravotný problém. (Môže to byť napríklad ochorenie štítnej žľazy.) Nezabudnite však tiež užívať kvalitný viaczložkový výživový doplnok na dlhodobú podporu normálneho stavu vlasov, pokožky a nechtov, ktorý obsahuje vyššie uvedené látky. Chybu neurobíte ani dodržiavaním správnej starostlivosti o vlasy a výberom kvalitnejšej vlasovej kozmetiky, ktorá môže vhodne doplniť vaše úsilie.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/thinning-hair – Príčiny rednúcich vlasov (anglicky)

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/ss/slideshow-men-hair-loss-treatment – Padanie vlasov u mužov (anglicky)

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/women-hair-loss-causes – Príčiny vypadávania vlasov u žien (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319862 – 9 tipov, ako sa starať o vlasy (anglicky)