CategoriesBlog

Čo pomôže na rozštiepené a suché končeky vlasov?

konečky vlasů

Pre tých, ktorí túžia po krásnych, dlhých a upravených vlasoch, sú suché a rozštiepené končeky zvyčajne jedným z najväčších nepriateľov. Keďže je oveľa lepšie problémom s vlasmi predchádzať, pozrime sa na to, čo spôsobuje rozštiepené končeky a čo robiť, ak sa jedného dňa na vašej hlave objavia.

Krásne a zdravé vlasy by mali byť primerane dlhé, lesklé, nelámané a v ideálnom prípade dostatočne silné. Keďže každý z týchto bodov je sám o sebe náročnou disciplínou, dosiahnuť ideálny výsledok nemusí byť pre bežného smrteľníka ani trochu jednoduché.

Zároveň sú u žien pomerne časté rozstrapkané a suché končeky. Často sa dokonca vyskytujú bez toho, aby ste si poškodenie všimli. Často sme teda nútení hasiť následky namiesto toho, aby sme dokázali zachytiť problém na začiatku.

Čo by ste teda mali vedieť o suchých končekoch a ich poškodení? A existuje nejaká prevencia týchto problémov v budúcnosti?

Ako rozpoznať rozštiepené končeky?

Rozštiepené konce sa zvyčajne dajú ľahko rozpoznať. Končeky vlasov bývajú na prvý pohľad polámané a veľmi suché. Okrem toho, keď sa na končeky pozriete proti svetlu, všimnete si, že niektoré z nich sú v neprirodzenom uhle alebo dokonca rozštiepené. Rozštiepené končeky môžu tiež spôsobiť samovoľné skrátenie vlasov, poškodenie sa môže rozšíriť do dĺžok a vlasy môžu byť na prvý pohľad viditeľne krepaté a neupravené.

Ako rozpoznať rozštiepené končeky vlasov

Prečo k tomu dochádza – príčiny

Príčin rozštiepených a suchých končekov je naozaj nespočetné množstvo. Niektoré príčiny súvisia s nesprávnou starostlivosťou, iné môžu mať pôvod v nesprávnom stylingu alebo nesprávnej vnútornej výžive.

Medzi najčastejšie hriechy, ktorých sa ženy dopúšťajú, patria:

  • Agresívne trenie vlasov počas šampónovania
  • Absencia kondicionéra
  • Používanie nekvalitných kozmetických výrobkov (ktoré môžu obsahovať problematické chemikálie)
  • Časté česanie vlasov
  • Česanie vlasov hneď po umytí a keď sú mokré/vlhké
  • Agresívne trenie mokrých vlasov uterákom
  • Tepelný styling
  • Nosenie ťažkých a nekvalitných príčeskov
  • Farbenie a bielenie vlasov

A mnoho ďalších. Niektorým vlasom tiež nevyhovujú komplikované účesy, ktoré si môžu vyžadovať stiahnutie do pevného chvosta atď.

6 tipov, ako si poradiť s rozštiepenými končekmi

čo pomáha pri rozštiepených koncoch

Vitamíny a bylinky – Výživa

Vlasy, nechty a pokožka potrebujú na svoj rozvoj dobre nastavenú vnútornú výživu, ktorá zahŕňa bielkoviny, ako aj vitamíny a bylinky, ktoré podporujú upravený vzhľad vlasov, ich správny rast a normálny stav pokožky hlavy. Tieto látky sa preto musia telu dodávať v potrebnom množstve každý deň.

Medzi najdôležitejšie zložky, ktoré treba hľadať pri náprave poškodenia, patria pivovarské kvasnice, žihľava, biotín, L-metionín, astaxantín (ktorý je antioxidantom budúcnosti), selén, vitamín E a mnohé ďalšie vrátane ďalších vitamínov skupiny B. Aby ste si ich dopĺňanie čo najviac uľahčili, vyberte si kvalitný viaczložkový doplnok na podporu vlasov, z ktorého užívania môže profitovať aj vaša pokožka a nechty.

Šampón na rozštiepené končeky

Nie, nehovoríme o „zázračných produktoch“, ktoré sľubujú, že vizuálne zahoja aj poškodené vlasy. Namiesto toho si vyberte kvalitný prírodný šampón a kondicionér z rovnakého radu, ktorý obsahuje zložky prírodného pôvodu, ktoré sa šetrne starajú o vaše vlasy bez toho, aby ich zbavovali vlhkosti.

Žiadny z týchto výrobkov by nemal obsahovať silikóny, parabény ani sulfáty. Oba výrobky naneste v dostatočnom množstve a nechajte ich pôsobiť dostatočný čas. (Pozor, kondicionér by sa nemal nanášať až ku korienkom, inak môže zhoršiť problémy s mastnými vlasmi.) Okrem toho šampón nanášajte predovšetkým ku korienkom, kde sa poriadne napení. Dĺžky a končeky vlasov môžete vyčistiť, ak po nich šampón steká s vodou pri oplachovaní.

Olej na končeky vlasov

Olej sa do vlasov dostáva z pokožky hlavy, kde sa nachádzajú mazové žľazy produkujúce maz. Tento maz nie je vyslovene zlý, pretože chráni vlasy pred lámavosťou a pred poškodením. Problémom býva najmä jeho nadmerné množstvo pri korienkoch. Po umytí vlasov sa však s najväčšou pravdepodobnosťou maz už nedostane do dĺžok a končekov, takže vlasy v týchto oblastiach môžu byť viditeľne krehké a suché.

Tomuto problému sa dá do určitej miery predísť použitím oleja na starostlivosť o vlasy na končeky a dĺžky, ktorý môže uľahčiť úpravu vlasov, ale aj dodať vlasom potrebné látky na zníženie lámavosti.

Napríklad kokosový olej je veľmi obľúbený a má mnoho ďalších využití. Na škodu nie je ani olivový, arganový alebo marulový olej. S množstvom oleja to však nepreháňajte, inak budú vaše vlasy na prvý pohľad príliš mastné.

suché končeky vlasov
čo robiť s končekmi vlasov

Pozor na teplo!

Začnime niečím, čo vás možno ešte nenapadlo. Konkrétne hovoríme o teplote vody, ktorú používate na umývanie vlasov. Ak dosahuje vysoké teploty, môže to prispieť k ďalšiemu vysušeniu a poškodeniu vašich vlasov. Namiesto toho je teda lepšie oplachovať si vlasy teplou alebo vlažnou vodou.

Dbajte tiež na tepelný styling. Mnohé ženy si vlasy fénujú, žehlia žehličkou a kulmujú bez použitia prípravku na ochranu pred teplom. Ak teda chcete pre svoje vlasy niečo urobiť, zaobstarajte si ho čo najskôr, nebojte sa ho použiť a vždy ho naneste dostatočné množstvo.

Takisto si automaticky nevyberajte najvyššiu možnú teplotu fénu, kulmy a žehličky na vlasy. Je to najrýchlejší spôsob, ako si vysušiť a poškodiť vlasy. Namiesto toho zvoľte o niečo nižšie teploty. Úprava vlasov môže trvať o niečo dlhšie, ale budete mať istotu, že sa vám to podarí.

Frekvencia umývania vlasov

Vlasy sú najviac náchylné na poškodenie, keď sú mokré alebo vlhké. Preto je veľmi dôležité, aby ste si vlasy neumývali každý deň. (Ak máte veľmi mastné vlasy, je prípustné použiť suchý šampón raz alebo dvakrát medzi jednotlivými umývaniami. Viac ako jedenkrát nie je veľmi dobrý nápad, pretože jeho viacnásobné používanie tiež nie je pre vaše vlasy ideálne).

Snažte sa tiež vyhýbať hriechom, o ktorých sme hovorili vyššie. Medzi ne patrí agresívne trenie vlasov uterákom alebo česanie mokrých vlasov. Úplne mokré vlasy by sa nemali ani poriadne fénovať.

Zastrihávanie končekov

Keďže k určitému poškodeniu končekov vlasov dochádza takmer neustále, poškodenie možno minimalizovať aj pravidelnou návštevou kaderníka, ktorý poškodené a problematické časti odstráni. Vďaka tomu budú vaše vlasy vyzerať zdravo a upravene.

ako mať zdravé končeky vlasov

Ako zlepšiť kvalitu vlasov?

Okrem vyššie uvedených tipov a trikov nezabúdajte na dlhodobé používanie viaczložkových prírodných doplnkov stravy na podporu kvality a rastu vlasov, normálnej pokožky a nechtov. V ich zložení hľadajte najmä látky, ktoré sme spomenuli vyššie, aj keď v sprievode mnohých ďalších (vitamín C, zinok, železo…), pretože aj tie sa starajú o vašu krásu a zdravé sebavedomie.

Kombinácia všetkých týchto tipov potom môže postupom času pomôcť dať vašim vlasom druhú šancu a dosiahnuť, aby vyzerali výrazne lepšie. Je to však beh na dlhú trať, preto buďte trpezliví a počítajte s tým, že náprava situácie potrvá nejaký čas. Vaše úsilie sa však v krátkom čase vráti.