CategoriesBlog

6 tipov na husté vlasy: Výživa na prvom mieste

husté vlasy

Husté vlasy, ktoré by svojím objemom fascinovali okolie, si želá mnoho žien. Problémom je, že nie všetci sme od prírody obdarení, takže často musíme pracovať s tým, čo máme. Existujú nejaké tipy a triky na zlepšenie ich hustoty, sily a pevnosti?

Možno sledujete niektoré svetové celebrity na sociálnych sieťach a neustále sa pýtate, ako si udržujú tak husté, dlhé a silné vlasy. Treba si však uvedomiť, že tieto dámy často nemali šťastie v genetickej lotérii a kaderníci im pomáhali s výzorom pomocou najrôznejších umelých pramienkov a príčeskov.

Toto riešenie však nie je vhodné pre každú ženu. Slabé, jemné a tenké vlasy nemusia byť pripravené na nosenie ťažkých príčeskov, čo môže ľahko viesť k zvýšenému padaniu vlasov. Okrem toho niektoré umelé príčesky nevyzerajú prirodzene.

Jednou z najlepších možností je nájsť hlavnú príčinu problému so slabými a jemnými vlasmi a potom ju odstrániť. V neposlednom rade nemôže uškodiť ani dlhodobá zmena kozmetickej starostlivosti a vnútornej výživy, pretože aj tieto dva zdanlivo zanedbateľné faktory majú na vlasy veľký vplyv.

Ako na to teda ísť správne?

Prečo nemám husté vlasy? – príčiny

Slabé a jemné vlasy, ktoré postrádajú objem, môžu byť geneticky dané. Na druhej strane, netreba plakať nad rozliatym mliekom, ak k starostlivosti pristupujete správne, môžete ich vzhľad výrazne zlepšiť. (Ale funguje to aj naopak, takže ich stav môžete zhoršiť nesprávnou starostlivosťou a kozmetikou.)

prečo nemám husté vlasy príčiny

Na hustotu vlasov má tiež vplyv:

 • Prirodzený proces starnutia
 • Stres
 • Činnosť hormónov (menopauza, tehotenstvo…)
 • Zdravotný stav (rakovina, ochorenie štítnej žľazy…)
 • Nevhodná kozmetika
 • Nedostatočná vnútorná výživa
 • Nedostatok niektorých živín (zinok, železo…)

Ako vidíte, existuje nespočetné množstvo dôvodov, prečo vaše vlasy nevyzerajú tak, ako by ste chceli. Mnohé z nich však môžete ovplyvniť svojím prístupom, takže to nie je nič, čo by sa nedalo napraviť.

Ako zabrániť strate vlasov?

Jedným z tipov, ktorý môžete vyskúšať, je obmedzenie stresovej záťaže. Hoci sa to často ľahšie povie, ako urobí, zmena pracovných miest a delegovanie povinností môže pomôcť. (Našťastie žijeme v dobe, keď vám potraviny doručia až domov a môžete si ľahko objednať niekoho na upratovanie.) Pomôcť vám môže aj písanie denníka, meditácia a cvičenie jogy.

Samozrejme, že to nie je jediný faktor. Pozornosť by ste mali venovať aj kozmetike, ktorú používate, a tomu, čo si každý deň dávate na tanier. Nižšie však rozoberieme ďalšie tipy, ktoré sa týkajú predovšetkým starostlivosti.

ako podporiť hustotu a objem vlasov

6 tipov, ako podporiť hustotu a objem vlasov

Vitamíny pre husté vlasy

Vlasy potrebujú k svojmu normálnemu rastu a zdravému vzhľadu kvalitnú vnútornú výživu, preto je dôležité, aby ste mali vo svojom jedálničku stabilný prísun všetkých dôležitých živín. Na vlasy má pozitívny vplyv napríklad vitamín E, vitamín A a vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre normálny metabolizmus. Vynechávať by sa nemal ale ani vitamín D a vitamín C. Vitamín C je antioxidant, ktorý chráni vlasy pred predčasným poškodením a starnutím, taktiež je ale dôležitý pre normálne vstrebávanie železa a kolagénu.

Bylinky pre husté vlasy

Vyhýbať sa nemusíte ani bylinkám na vlasy, z ktorých mnohé poznali už naše babičky a prababičky. S pestovaným vzhľadom vlasov sa tradične spája žihľava dvojdomá, ktorá sa dá používať ako vnútorne, tak aj vo forme kozmetických prípravkov. Vašej pozornosti by nemala uniknúť ani praslička roľná, ktorá sa odporúča na podporu rastu vlasov a ich kvality.

vitamíny pre husté vlasy
bylinky pre husté vlasy

Šampón na husté vlasy

Šampóny, ktoré si pravidelne kupujete v drogérii, často obsahujú agresívnu chémiu, ktorá poškodzuje a vysušuje vlasy. Oveľa lepšou voľbou pre vás v tomto ohľade bude používanie kvalitných prírodných šampónov bez sulfátov, ktoré obsahujú kofeín a extrakty z byliniek, ktoré podporujú rast vlasov a starajú sa o ich vzhľad.

Na etikete sa snažte hľadať okrem kofeínu aj:

 • Extrakt z konope
 • Extrakt zo žihľavy
 • Šťavu z aloe vera
 • Panthenol

A mnoho ďalších látok, ktoré podporujú hydratáciu, lesk a hustotu vlasov. Úplnou samozrejmosťou by malo byť používanie bezsulfátového kondicionéra z rovnakého radu.

Masáž pokožky hlavy

Rozhodne nič nepokazíte ani tým, že sa rozhodnete pravidelne vykonávať jemnú masáž hlavy. Vždy ju robte bruškami prstov po dobu niekoľkých minút. Aby bola masáž účinnejšia, môžete si pred ňou aplikovať na pokožku hlavy rozmarínový olej alebo vlasovú vodu so žihľavou, kanabisom alebo lopúchom.

ako zabrániť strate vlasov
ako na husté vlasy

Šetrná starostlivosť

Tento bod rozhodne nepreskakujte, pretože jeho uvedenie do praxe môže spôsobiť veľký rozdiel. V prvom rade sa zamyslite nad tým, či je skutočne nutný každodenný tepelný styling vlasov. Keďže teplý vzduch zbavuje vlasy hydratácie, môže podporovať ich vysušovanie a lámanie. V prípade, že už to musí z nejakého dôvodu byť, nepoužívajte najvyššiu teplotu a použite sprej na ochranu vlasov proti teplu. Vlasy by sa tiež nemali upravovať vo chvíli, keď sú úplne mokré. (Preto ich nechajte trochu preschnúť.)

Ďalej by sa nemalo ignorovať pravidelné strihanie končekov. Zničené a suché končeky sa ľahšie ulamujú, takže dochádza k samovoľnému skracovaniu vlasov. V neposlednom rade vám môže pomôcť používanie šetrnejších farieb na vlasy, umývanie vlasov v teplej, nie horúcej vode a používanie uteráka z mikrovlákna, ktorý nepoškodí vlasy krátko po umývaní.

Správna výživa na prvom mieste

Babské rady a ďalšie tipy a triky už sme si predstavili, ešte sme ale nehovorili o kvalitných prírodných doplnkoch stravy na podporu rastu a kvality vlasov, z ktorých zloženia môže ťažiť aj pokožka s nechtami. Okrem vyššie spomínaných vitamínov a byliniek v doplnkoch stravy tohto typu hľadajte aj pivovarské kvasnice, astaxantín, L-Metionín, L-Cystein, L-Lysine, selén, kolagén, zinok, železo a ďalšie.

Výhodou viaczložkového zloženia je jeho komplexnosť. Všetky tieto živiny sa podporujú navzájom, takže môžu pomôcť obmedziť vypadávanie vlasov, podporiť ich silu, lesk aj dĺžku. Po nejakom čase tiež môžete ako vedľajší efekt zaznamenať aj posilnenie nechtov a zdravší vzhľad kože.