CategoriesBlog

Kolagén pre zdravé vlasy a pleť: Ako ho užívať?

kolagen

Kolagén je látka, o ktorej neustále čítame rôzne články o jej dopĺňaní. Podvedome vieme, že jeho príjem je dôležitý, ale málokto dokáže presne vymenovať, prečo je v tele taký potrebný. Nehovoriac o tom, že niektoré ženy ani nevedia, čo kolagén vlastne je. Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové, preto sa dnes zameriame na všetko, čo by ste o ňom a jeho používaní mali vedieť.

Kolagén nesúvisí len s normálnym stavom nášho pohybového aparátu, ale je dôležitý aj pre normálny stav našej pokožky a vlasov. Telo si ho dokáže určité množstvo vytvoriť samo, ale jeho produkcia sa s vekom postupne znižuje. Nemusíme hádať, aké to môže mať dôsledky. Ochabnuté kontúry alebo vrásky sú samy o sebe takými významnými prejavmi jeho nedostatku, že nie je potrebné sa nimi podrobne zaoberať.

Prejavuje sa však jeho nedostatok naozaj len bolesťami kĺbov a zhoršeným vzhľadom pokožky alebo stratou mladistvosti? A čo môže prispieť k jej rýchlejšiemu úbytku?

Ak chcete poznať odpoveď na tieto nepríjemné otázky, určite by ste mali pokračovať v čítaní.

Čo je to kolagén?

Kolagén je skleroproteín, ktorý je nerozpustný vo vode. Je to jedna z najrozšírenejších bielkovín v ľudskom tele, pretože sa ho v nás môže nachádzať až 30 %. Kolagén sa najčastejšie vyskytuje v spojivových chrupavkách a kĺboch, ale nachádza sa aj vo svaloch, koži a na mnohých ďalších miestach, ktoré si na normálne fungovanie vyžadujú pružnosť.

Zaujímavé je, že okolo 20. roku života máme v tele dostatok kolagénu, preto sa zvyčajne netrápime starnutím a vyzeráme dobre. S postupujúcim vekom a zle nastaveným životným štýlom sa však množstvo kolagénu postupne začína znižovať. Vtedy si môžeme všimnúť prvé vrásky alebo horší stav vlasov. Existuje niekoľko typov kolagénu, ale zvyčajne sa stretávame s kolagénom typu I, II a III.

strata kolagénu prejavy

Strata kolagénu – prejavy

V súčasnosti neexistuje test, ktorý by presne určil hladinu kolagénu v tele. To, že ho máme menej, však vieme zistiť podľa niekoľkých pomerne zjavných znakov v našom tele.

Medzi možné príznaky nedostatku, ktorý sa môže začať prejavovať okolo polovice až konca dvadsiatych rokov, patria:

 • Viac vrások
 • Stuhnutosť a bolesť kĺbov
 • Zhoršená elasticita pokožky
 • Problém s trávením

U niektorých ľudí sa môžu objaviť aj problémy s krepovatením a rýchlejším lámaním vlasov, čo môže súvisieť s menšou pružnosťou.

Účinky kolagénu na zdravie a krásu

Na čo je kolagén dobrý? Predovšetkým na to, aby naša pokožka bola pružná a vláčna. Aby sme nemuseli riešiť nadmernú tvorbu vrások a ovisnuté kontúry, ktoré sa začínajú objavovať v určitom veku. Pokožka môže tiež pôsobiť hydratovanejšie. V prípade vlasov môže kolagén zohrávať úlohu pri podpore pružnosti, odolnosti a plnosti.

kolagén na vlasy
kolgén uživanie

Kolagén na vlasy

Kolagén môže na vlasy pôsobiť jedným zaujímavým spôsobom. Tým, že sa nemusíte toľko zaoberať predčasným lámaním a štiepením končekov, by sa vaše kučery mali predĺžiť oveľa rýchlejšie, ako keď končeky vypadávajú a poškodenie sa z nich rozširuje do dĺžok vlasov. Okrem toho pružnejšie vlasy vydržia oveľa dlhšie a už na prvý pohľad budú vyzerať upravene a pekne. Vlasy môžu tiež pôsobiť hustejšie.

Kolagén na pleť

Jednoznačným víťazom je však použitie kolagénu na pleť, pretože práve tam si najviac všímame jeho nedostatok.

Jeho doplnenie môže podporiť:

 • Plnosť kontúr
 • Pružnosť kože
 • Hydratáciu pokožky
 • Menšiu viditeľnosť vrások

Pri kolagéne pre pleť by ste však mali mať na pamäti, že aj keď ho pravidelne dopĺňate, mali by ste dávať pozor aj na to, čo má negatívny vplyv na jeho množstvo. Do tejto kategórie patrí napríklad nedostatočná ochrana pred UV žiarením, ktoré na nás pôsobí počas celého roka. Z tohto dôvodu sa odporúča začať používať opaľovací krém každý deň. A to aj v zime, pretože UV žiarenie na nás pôsobí bez ohľadu na ročné obdobie.

Pri kolagéne na pleť by ste však mali mať na pamäti, že aj keď ho pravidelne dopĺňate, mali by ste dávať pozor aj na to, čo má negatívny vplyv na jeho množstvo. Do tejto kategórie patrí napríklad nedostatočná ochrana pred UV žiarením, ktoré na nás pôsobí počas celého roka. Z tohto dôvodu sa odporúča začať používať opaľovací krém každý deň. A to aj v zime, pretože UV žiarenie na nás pôsobí bez ohľadu na ročné obdobie.

Ako ho doplniť a s čím ho kombinovať?

Vysokokvalitný hydrolyzovaný kolagén vám môže ponúknuť tie najlepšie služby. Navyše, ak vo svojom výživovom doplnku nájdete viac druhov kolagénu (napríklad kolagén typu I a II), tým lepšie. Je tiež naozaj dôležité, aby ste do tela spolu s kolagénom dostali aj vitamín C, ktorý je kľúčový pre jeho normálnu tvorbu. Preto je užitočné užívať viaczložkový doplnok stravy s kolagénom, ktorý ho má tiež vo svojom zložení. Pokiaľ ide o najlepší čas, kedy začať takýto prípravok užívať, nemôžete urobiť chybu, ak po ňom siahnete vo svojich dvadsiatich rokoch.

Podporu normálneho stavu pokožky, kože a nechtov zaistí tiež obsah týchto látok v zložení:

 • Pivovarské kvasnice
 • Metionín
 • Biotín
 • Astaxantín
 • Praslička roľná
 • Kopřiva dvojdomá

A mnoho ďalších zložiek vrátane selénu a ďalších vitamínov skupiny B.