CategoriesBlog

Ako biotín pôsobí na vlasy? + ako ho užívať

biotin na vlasy

Biotín je jednou z látok, ktoré sa odporúčajú na podporu normálneho stavu vlasov, pokožky a nechtov. Je však naozaj taká účinná, ako sa o nej hovorí? A pomáha aj pri niečom inom? Ak máte záujem dozvedieť sa viac, v našom dnešnom článku sa budeme venovať všetkému dôležitému.

Ľudské telo potrebuje na normálne fungovanie širokú škálu rôznych látok. Niektoré z nich sú spojené s normálnou imunitou, iné sú dôležité pre normálny počet červených krviniek alebo na podporu normálneho stavu pokožky a zraku.

Biotín sa však často považuje za látku podporujúcu krásu, preto ho vyhľadávajú najmä ženy, ktoré chcú nejakým spôsobom podporiť svoj upravený vzhľad.

Čo je to biotín (vitamín B7)?

Biotín je jedným z vitamínov skupiny B (konkrétne B7), ktorý má mnoho ďalších názvov. Je známy napríklad aj ako vitamín H alebo koenzým R. Rovnako ako ostatné vitamíny tejto skupiny je biotín rozpustný vo vode. To znamená, že ak je ho v tele nadbytok, vylučuje sa z tela močom. Nehrozí preto žiadne riziko otravy. Na druhej strane, kvôli tejto zdanlivej výhode je dôležité ho pravidelne dopĺňať, pretože telo ho nedokáže zadržať na neskoršie použitie.

Čo je biotín vitamín b7 účinky

Jeho účinky na naše zdravie

Biotín patrí do kategórie tzv. vitagénov. Ide o látky, ktoré sú dôležité pre normálne energetické hospodárenie organizmu. Je tiež dôležitou súčasťou buniek, preto je v našom vlastnom záujme, aby sme ho mali dostatok. Biotín dokonca zasahuje do metabolizmu cukrov, tukov a aminokyselín v tele a prispieva k normálnemu stavu slizníc a nervového systému.

Biotín na vlasy a pleť

Biotín sa najčastejšie používa na podporu normálneho stavu vlasov a pokožky, pretože môže podporiť ich normálny stav. Z tohto dôvodu ho možno nájsť v rôznych prírodných výživových doplnkoch, kde sa kombinuje s inými látkami.

V prípade, že máte málo biotínu, môže sa to dokonca prejaviť:

Aj keď je nedostatok biotínu v ľudskej strave pomerne zriedkavý, určite nie je na škodu dodať telu jeho extra porciu.

biotín účinky na vlasy
biotín na pleť

Ako doplniť biotín?

Biotín sa nachádza v niektorých potravinách. Nachádza sa napríklad v mlieku, vaječných žĺtkoch, pečeni, kvasniciach a sóji. Nie všetci však konzumujeme živočíšne produkty. Ani samotný biotín nemusí stačiť na zlepšenie kvality vlasov a pokožky, preto je vhodné siahnuť po kvalitných prírodných doplnkoch na podporu rastu vlasov, pokožky a nechtov.

V nich sa biotín najčastejšie kombinuje s týmito látkami:

A s mnohými ďalšími látkami, ktoré sú dôležité pre normálne vstrebávanie železa a kolagénu (typicky vitamín C). Železo prispieva k normálnemu stavu červených krviniek, ktoré prenášajú živiny do celého tela. Kolagén zasa dodáva tkanivám pružnosť. Vitamín C je tiež dôležitým antioxidantom, ktorý chráni bunky pred predčasným starnutím a poškodením (rovnako ako vitamín E a vitamín A).

ako doplniť biotín

Ďalšie vyššie uvedené látky tiež prispievajú k podpore rastu vlasov a znižovaniu ich vypadávania. Či už teda hľadáte spôsob, ako znížiť vypadávanie vlasov zo stresu, po chorobe alebo po pôrode, vhodnou cestou môžu byť výživové doplnky s viacerými zložkami.

Nezabúdajte tiež, že doplnky stravy s biotínom by mali byť doplnené správnou starostlivosťou o vlasy, pretože majú tiež veľký vplyv na vzhľad a rast vlasov. Vo vlastnom záujme sa napríklad vyhýbajte agresívnemu odfarbovaniu a prílišnému tepelnému stylingu (najmä ak si vyberáte najvyššie teploty a odmietate používať spreje na ochranu pred teplom).

Stav vlasov ovplyvňuje aj každodenné umývanie, používanie nekvalitných šampónov s obsahom sulfátov, absencia kondicionéru, masiek a olejov, nosenie gumičiek s kovovými časťami, ktoré môžu vlasy ľahko poškodiť, zlé česanie alebo umývanie vlasov príliš horúcou vodou. Okrem toho, ak si všimnete, že vaše končeky sú poškodené a rozstrapkané, odporúča sa ich skrátiť, pretože nevyzerajú zdravo a časom sa vlasy začnú samé skracovať.