CategoriesBlog

Čo spôsobuje suché vlasy a ako ich vyživiť?

suché vlasy

Suché a lámavé vlasy na hlave zvyčajne nevyzerajú veľmi dobre a nevytvárajú ani pekný účet. Je preto úplne pochopiteľné, že sa snažíte tento problém aktívne riešiť. Ako však rozoznať suché a poškodené vlasy? A ak sú vaše vlasy skutočne suché, čo presne vám môže pomôcť dostať ich späť do formy?

Hoci je kvalita našich vlasov daná geneticky, môže byť ovplyvnená aj našou starostlivosťou a životným štýlom. Nie je preto potrebné podliehať panike. Ak vaše vlasy nemajú kvalitu ako z časopisov a od dokonalosti majú ďaleko, tu je niekoľko jednoduchých tipov, ako vlasy vyživovať a zabrániť ich vysušovaniu a poškodeniu.

Keďže však nie každý vlasom dobre rozumie, nižšie sa pozrieme na to, ako môžete zistiť, či máte problém s vlasmi. Pozrieme sa tiež na hlavné rozdiely medzi suchými a poškodenými vlasmi a ponúkneme niekoľko dobrých riešení, ako sa o svoje vlasy lepšie starať.

Tak sa pohodlne usaďte a ponorte sa s nami do tejto mimoriadne zaujímavej témy.

Ako rozpoznať suché vlasy?

Suché vlasy môžu byť geneticky podmienené. Napríklad prirodzene vlnité a kučeravé vlasy sú veľmi náchylné na vysušenie. Môže to však byť aj negatívny vplyv vašej starostlivosti a nezdravého životného štýlu.

Suché vlasy zvyčajne spoznáte podľa týchto príznakov::

  • Lámanie
  • Nedostatok hydratácie
  • Matný vzhľad
  • Hrubý povrch vlasov
  • Poškodené a oslabené končeky

Poškodené vlasy sú náchylnejšie na lámanie a strapatenie. Suché vlasy majú drsnú štruktúru. Extrémne suché vlasy však môžu na prvý pohľad vyzerať veľmi podobne ako poškodené vlasy.

ako rozpoznať suché vlasy

Prečo k tomu dochádza?

Na suchosť vlasov vplýva viacero faktorov, preto pre vás nemusí byť jednoduché hneď na začiatku zistiť, čo presne robíte zle. (Možno budete musieť použiť vylučovaciu metódu.) Okrem toho niektoré faktory nemusíte priamo ovplyvniť.

Napríklad klíma, v ktorej sa pohybujete, spôsobuje vysušovanie vlasov. Suchý vzduch a vyššie teploty im nerobia dobre. Pozor však aj na vietor a slnko. Časté kúpanie v slanej a chlórovanej vode môže tiež poškodiť a vysušiť vaše vlasy.

Pokiaľ ide o starostlivosť, vlasy vysušuje aj príliš časté umývanie, používanie nekvalitnej vlasovej kozmetiky, farbenie, odfarbovanie a používanie iných agresívnych chemických látok na vlasy, pravidelné fénovanie a ďalšia tepelná úprava atď.

Zo zdravotných faktorov a faktorov životného štýlu môžeme spomenúť anorexiu a iné poruchy príjmu potravy, nedostatočnú vnútornú výživu a stravu s minimom vitamínov a iných živín, zníženú funkciu štítnej žľazy atď.

Ako vyživiť suché vlasy a čo pomôže?

Na suché vlasy a ich lepší vzhľad funguje niekoľko pomerne jednoduchých trikov. Ktoré to však sú?

V prvom rade sa snažte zvrátiť pôsobenie vonkajších faktorov, ktoré môžu z vašich vlasov vysávať vlhkosť. Ak sa chystáte vyjsť na slnko, noste pokrývku hlavy. (Klobúky sú šik, na to nezabúdajte.) Prípadne používajte ochranné spreje na vlasy, ktoré obsahujú UV filter, čo môže tiež predĺžiť sýtosť a trvanlivosť farby. Takisto sa zbytočne nenamáčajte v slanej alebo chlórovanej vode. Ak z nejakého dôvodu musíte, vlasy si čo najrýchlejšie umyte šampónom, aby na ne potenciálne škodlivé látky nepôsobili príliš dlho.

Zvážte tiež, či vám každodenný tepelný styling stojí za to, a pri umývaní vlasov používajte nižšiu teplotu vody.

Prírodné doplnky stravy

Prírodné doplnky stravy sú dôležité nielen na podporu normálneho stavu vlasov, ale aj na normálny stav pokožky hlavy a na podporu rastu vlasov. Keďže kvalitná výživa je absolútnym základom, snažte sa každý deň do svojej stravy dostať dostatok vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok.

Okrem toho je na trhu nespočetné množstvo doplnkov na vlasy, ale nie všetky majú porovnateľnú kvalitu. Dobrý spoznáte podľa toho, že obsahuje čo najširší komplex látok, ktorý zahŕňa vitamíny, minerály, antioxidanty, bylinky a ďalšie zložky. Hľadajte najmä tie, ktoré obsahujú vitamíny skupiny B (biotín), astaxantín, vitamín E, selén, žihľavu, prasličku, kolagén, pivovarské kvasnice, vitamín C a mnohé ďalšie.

výživa na suché vlasy
maska na suché vlasy

Maska na suché vlasy

V rámci starostlivosti môžete tiež staviť na pravidelné používanie kvalitnej masky na vlasy, ktorú si v mnohých prípadoch môžete pripraviť doma. Svoju pozornosť zamerajte najmä na vyživujúce oleje, ktoré možno aplikovať na samotné vlasy. (Vždy by však malo ísť o olej, ktorý je určený na kozmetické použitie.)

Dobrou voľbou pre suché vlasy je napríklad kokosový olej, ktorý sa predáva vo veľkom a môže sa aplikovať aj na pokožku hlavy. Chybu neurobíte ani s olivovým a arganovým olejom. Alternatívou je aj avokádový olej.

Olej naneste na vlasy v deň, keď si ich plánujete umyť. Zahrejte dostatočné množstvo oleja trením v dlaniach a naneste ho na končeky, dĺžky a v prípade potreby aj na korienky a pokožku hlavy. Potom ich môžete ľahko vmasírovať. Potom vlasy schovajte pod kúpacie čiapky alebo staré uteráky a venujte sa svojej práci. Najskôr po pol hodine si vlasy dôkladne umyte šampónom a kondicionérom. Opakujte podľa potreby, najlepšie však aspoň raz týždenne.

Šampón a kondicionér

Keď hovoríme o kvalitnom šampóne a kondicionéri, zamerajte svoju pozornosť na iné výrobky, než sú tie, ktoré kúpite v tradičnej drogérii. Prírodné šampóny a kondicionéry bez obsahu sulfátov, ktoré obsahujú kofeín, komplex bylín a vitamínov, ktoré zjemňujú, jemne čistia a hydratujú vlasy, môžu ponúknuť lepšiu starostlivosť.

Pri umývaní vždy používajte primerané množstvo šampónu a zmiešajte ho s vodou. Naneste ho na korienky a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Dĺžky môžete umývať počas oplachovania, keď do nich šampón stečie. Potom naneste dostatočné množstvo kondicionéru na končeky a dĺžky a nechajte ho pôsobiť niekoľko minút. Potom ho opláchnite vlažnou vodou.

šampón na suché vlasy
olej na suché vlasy

Olej na suché vlasy

Starostlivosť o vlasy môže zahŕňať aj špeciálne suché oleje, ktoré sa môžu nanášať na vlasy počas konečnej úpravy. Dodávajú vlasom lesk, ale zvyčajne ich nemastia natoľko, aby si vyžadovali okamžité umytie.

Tieto oleje možno použiť na dodanie lesku. Možno ich použiť aj na vyhladenie strapatých vlasov na tvári a hlave. Ak si neumývate vlasy každý deň, môžete ich ľahko použiť na oživenie lesku vlasov a zdravého vzhľadu dĺžok.

Ktorý bod je najdôležitejší?

Všetky položky na tomto zozname sú porovnateľne dôležité. Stojí však za to začať s dlhodobým používaním prírodných doplnkov a kvalitného kondicionéra a šampónu. To poskytne vašim vlasom cielenú starostlivosť zvonka aj zvnútra. K týmto tipom nezabudnite pridať ďalšie uvedené rady, medzi ktoré patrí obmedzenie tepelného stylingu, predĺženie intervalu medzi umývaním vlasov, pravidelné používanie masky na vlasy atď. Ak si osvojíte túto rutinu, uvidíte, že vaše vlasy budú po krátkom čase vyzerať výrazne lepšie.